26 maja 2026

Pamiętamy o bohaterach z „Górki”

18 maja poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w uroczystościach upamiętniających 82. rocznicę niemieckiej obławy na „Górkę” – konspiracyjną bazę Kedywu (Kierownictwa Dywersji) Armii Krajowej. Mieściła się na poddaszu rozwadowskiego kina. Przechowywano tam broń, dokumenty oraz udzielano schronienia partyzantom. 18 maja 1944 roku Niemcy przypadkowo odkryli to miejsce. Wywiązała się nierówna, dramatyczna walka, w wyniku której baza została zlikwidowana. Na miejscu bohaterską śmiercią zginęli m.in. dowódca placówki Stanisław Bełżyński ps. „Kret” oraz żołnierz Stanisław Szumielewicz ps. „Kryspin”.

Reprezentując całą społeczność szkolną, nasi uczniowie oddali hołd bohaterom, którzy w 1944 roku poświęcili życie za wolną Ojczyznę. Niezwykle poruszającym i ważnym momentem uroczystości była obecność pani Edyty Bełżyńskiej-Solińskiej, córki poległego dowódcy Kedywu. Spotkanie z rodziną bohatera tamtych dni było dla naszej młodzieży wyjątkowym i osobistym przeżyciem, pokazującym, że pamięć o historii jest wciąż żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Serdecznie dziękujemy uczniom wchodzącym w skład pocztu sztandarowego za godną i pełną szacunku postawę podczas całej uroczystości.

Jolanta Topólska

instagram facebook