„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” – ogólnopolski projekt edukacyjny w klasie 3

Data:

 

„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” – ogólnopolski projekt edukacyjny w klasie 3 przez cały rok szkolny 2019-2020.

 

Innowacja pedagogiczna wspierająca rozwój czytelnictwa była realizowana od września w trzech modułach i miała na celu rozbudzanie ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej oraz doskonalenie czytania ze zrozumieniem.

 

Spośród zaproponowanych lektur w I module projektu wspólnie z uczniami klasy 3 wybraliśmy książkę Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Przygotowaliśmy kącik czytelniczy, gdzie umieściliśmy plakat projektu. Wykonaliśmy zadania w lekturniku oraz wykonaliśmy trzy zagrody z pudeł kartonowych, mchu, gałązek itp.

 

W II module opracowywaliśmy lekturę „O psie, który jeździł koleją”. Wykonaliśmy plakaty zachęcające do przeczytania lektury. Przeprowadziliśmy konkurs głośnego czytania oraz byliśmy współorganizatorami zbiórki  darów dla psów ze schroniska w Stalowej Woli.

 

W ramach III modułu zorganizowaliśmy Konkurs recytatorski wierszy Jana Brzechwy, przygotowaliśmy plakaty o autorze, wykonaliśmy zadania w lekturniku oraz zorganizowaliśmy pokaz mody baśniowej.

 

Wszystkie działania dokumentowaliśmy zdjęciami oraz nagraliśmy filmik z konkursu recytatorskiego. Część zadań trzeciego modułu realizowaliśmy online na Zoomie.

 

Na zakończenie każdego modułu klasa otrzymywała dyplom potwierdzający realizację wykonanych działań. Na koniec projektu wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa.

 

W czasie realizacji projektu uczniowie nie tylko rozwijali i doskonalili umiejętności czytelnicze i literackie, ale chętnie współpracowali przy zadaniach i ochoczo je wykonywali.

 

Ewa Żebrowska