Ponadnarodowa Mobilność Uczniów
W ramach Ponadnarodowej Mobilności Uczniów zrealizowane zostały dwa projekty „Pokonywanie granic” 2020-2021 oraz "Mądry świat wirtualny" 2022-23. Operatorem programu było FRSE.
Głównym celem projektów był rozwój kompetencji kluczowych uczniów: podniesienie kompetencji językowych, kompetencji społecznych, cyfrowych oraz otwarcie się na inne społeczności. Celami szczegółowymi są: poznaniu podobieństw i różnic szkoły w Hiszpanii i w Polsce, zbieraniu informacji na temat kraju i środowisk, z których pochodzą uczniowie współpracujący z sobą szkół.
Trzy grupy uczniów naszej szkoły odwiedziły szkołę w Granadzie, w Hiszpanii. Szkoła ta jest szkołą dwujęzyczną, co bardzo ułatwiło nam współpracę.
W ramach projektów trzy grupy uczniów naszej szkoły wyjechały na tygodniowe pobyty do szkoły Novaschool Medina Elvira w Hiszpanii Atarfe. Podczas pobytu uczniowie wraz ze swoimi koleżankami i kolegami pracowali nad zadaniami projektowymi.
Podczas realizacji działań projektowych:
- powstały filmiki dokumentujące wymianę młodzieży stworzone w technologii MoJo (Mobile Journalism – dziennikarstwo mobilne, nagrywanie filmów z wykorzystaniem technologii mobilnej)
- stworzyliśmy wspólną książkę kucharską potraw typowo polskich i hiszpańskich
- nauczyliśmy się nawzajem tańca polskiego i hiszpańskiego
- poznaliśmy i stworzyliśmy portrety wybitnych Polaków i Hiszpanów (z różnych dziedzin życia)
- powstał przewodnik po Hiszpanii dla Polaków oraz po Polsce dla Hiszpanów w formie lapbooków
- powstały mini rozmówki polsko-hiszpańskie-angielskie
- stworzyliśmy kodeks " odpowiedzialnego użytkownika internetu"
- stworzyliśmy plakaty na temat "korzyści i zagrożeń użycia narzędzi cyfrowych"
Efektem pracy nad projektem jest również współpraca ze szkołą w Hiszpanii. Być może jeszcze odwiedzimy zaprzyjaźnioną placówkę w celu realizacji kolejnego projektu.
Otrzymane dofinansowanie w ramach projektów:
Pokonywanie granic 187 726,00 PLN
Mądry świat wirtualny 97 851,00 PLN