„Schublade auf- Vorurteile raus!”
W dniach 21-27 maja 2024 roku miało miejsce spotkanie młodzieży szkół partnerskich Montessori Bildungshaus Hannover i Społecznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Stalowej Woli. Podczas spotkania w Hanowerze, w którym udział wzięło 22 uczniów z Polski i 33 uczniów z Niemiec realizowany był projekt pod tytułem „Schublade auf- Vorurteile raus!”. Głównym założeniem projektu było zmierzenie się młodzieży z trudnym tematem uprzedzeń i stereotypów względem drugiego człowieka.
Pięciodniowe spotkanie obfitowało w różnego rodzaju aktywności, te bezpośrednio związane z pracą nad projektem, jak również te, które miały na celu zintegrowanie grupy i przyjemne spędzenie czasu wolnego razem. Uczestnicy projektu posługując się językiem obcym, pracowali w grupach mieszanych polsko-niemieckich. Udało się stworzyć produkty, które przedstawili na forum całej grupy w ostatnim dniu spotkania (filmiki, plakaty, słowniczki, odgrywanie ról). Nie zabrakło również czasu na aktywności sportowe.
Odwiedziliśmy park trampolin w Hanowerze. Miłą niespodzianką dla polskich uczniów były pamiątkowe koszulki z imionami wszystkich uczestników spotkania, przygotowane przez stronę niemiecką. Korzystając z pięknej pogody zobaczyliśmy również Stare Miasto w Hanowerze, Ratusz i Jezioro Maschsee. Ostatnią noc spędziliśmy wspólnie w szkole. Był to czas, który przyniósł nam wiele nowych doświadczeń. Z pewnością będziemy kontynuować współpracę i planować następne spotkanie, tym razem w Polsce.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) to organizacja, która umożliwia spotkania i współpracę młodych ludzi z Polski i Niemiec. Dofinansowuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie i trójstronne projekty wymiany. Dla osób organizujących spotkania PNWM oferuje szkolenia, konferencje i seminaria oraz wydaje publikacje. PNWM jest organizacją międzynarodową utworzoną przez rząd Polski i Niemiec w 1991 roku, równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego. Od początku istnienia PNWM dofinansowała ponad 80 tysięcy projektów wymiany, w których udział wzięło przeszło 3 miliony młodych ludzi.