Ważna rocznica

Data:

18 maja to ważny dzień dla naszej szkoły noszącej imię Armii Krajowej. Właśnie tego dnia w 1944 roku została zlikwidowana przez gestapo siedziba Kedywu AK o kryptonimie „Górka” w Rozwadowie. Co roku bierzemy udział w uroczystościach rocznicowych wraz z naszym pocztem sztandarowym. Tak było i w tym roku, choć z powodu pandemii poczet nie był obecny. Najpierw złożono wiązanki przy Mauzoleum na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli, następnie w kościele Matki Bożej Szkaplerznej została odprawiona Msza św. w intencji poległych żołnierzy AK, później z kolei kwiaty złożono pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku, który był siedzibą Kedywu.

 

Przypomnijmy: Kedyw to inaczej Kierownictwo Dywersji – komórka Armii Krajowej zajmująca się organizacją i przeprowadzaniem akcji bojowych. Głównym celem było nękanie wroga poprzez akcje sabotażowe i dywersyjne, odwet za akty gwałtu na ludności polskiej, zamachy na zbrodniarzy. W Kedywie służyli najodważniejsi, najlepiej wyszkoleni i najbardziej oddani ludzie…Pierwszym szefem „naszego” Kedywu – obwodu Nisko-Stalowa Wola – był  oficer dywersji pchor.rez. Stanisław Bełżyński ps. „Kret”. Zginął 18 maja 1944 r., gdy „Górka” została zdekonspirowana przez gestapo. Prawdopodobnie osłonił swych kolegów – trzem udało się uciec, jeden – Stanisław Szumielewicz zginął. Warto obejrzeć film o tych tragicznych wydarzeniach autorstwa pana Marka Wróblewskiego, prezesa Fundacji KEDYW, z którą współpracuje nasza szkoła. Oto link do tego filmu:

 

Portret bohaterskiego komendanta „Górki” można zobaczyć na naszym muralu w holu szkolnym. Z tego też powodu spotkał nas ogromny zaszczyt i niespodzianka: wraz z panem Markiem Wróblewskim odwiedziła nas córka Stanisława Bełżyńskiego – Pani Edyta Bełżyńska-Solińska. Była bardzo wzruszona, że pamięć o jej ojcu jest pielęgnowana w szkole, która wychowuje nowe pokolenia Polaków. A ten mural to tylko drobny gest wdzięczności wobec osoby, której oboje rodzice oddali życie, abyśmy mogli żyć w pokoju: mama Pani Edyty zginęła kilka miesięcy po tacie w powstaniu warszawskim…


Cześć ich pamięci!