8 klasa z wizytą w Hiszpanii

Data:

W dniach 24 – 31 października grupa 15 uczniów ósmej klasy z naszej szkoły wraz z opiekunami panią Magdaleną Bąk, panią Jolantą Topólską i panem Mateuszem Skórczyńskim przebywała w Hiszpanii w ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” finansowanego z Funduszy Europejskich. Naszym gospodarzem była szkoła Nova School w Medina Elvira w Atarfe koło Granady,  która przyjęła nas w niezwykle życzliwy sposób.

 

W pierwszy dzień nauki w szkole przywitała nas dyrektor Novaschool Medina Elvira – pani Patricia Tendero, która zgodziła się nas u siebie gościć i zatroszczyła się o to, aby nasz pobyt w Hiszpanii był przyjemny i ciekawy.

 

Przez cały tydzień braliśmy udział w lekcjach z młodzieżą hiszpańską. W naszym planie godzin znalazły się zajęcia z języka angielskiego i francuskiego, etyki, sztuki, muzyki, edukacji obywatelskiej, informatyki i WF.  W czasie zajęć szkolnych stworzyliśmy m.in. lapbooki o Polsce i Hiszpanii, słowniczki polsko-hiszpańsko-angielskie, grafiki inspirowane twórczością Keith Haring’a i inne. Na muzyce uczyliśmy naszych hiszpańskich przyjaciół gry na flażolecie, zaś oni nauczyli nas salsy i tańca do piosenki Michaela Jacksona. Podczas lekcji angielskiego graliśmy w grę „boats and ships”, która przybliżyła nam i hiszpańskim uczniom nasze kraje. Podczas zajęć z WF-u integrowaliśmy się z hiszpańską młodzieżą.  W piątek wzięliśmy udział w warsztatach związanych z obchodzonym w Hiszpanii Halloween, podczas których tworzyliśmy lampiony z dyni i przygotowywali czekoladki.

 

Naszym hiszpańskim opiekunem był pan Manolo Peinado – nauczyciel wychowania fizycznego. Dzięki niemu nie mieliśmy szans się nudzić: oprócz dbania o nasze codzienne potrzeby organizował nam różnego rodzaju aktywności. Najbardziej w pamięci utkwiła nam wieczorno-nocna eskapada na punkt widokowy Torreón de Albolote, skąd roztaczała się niesamowita panorama Granady i gór Sierra Nevada. Wtedy też zobaczyliśmy malowniczy zachód słońca, a podczas nocnego powrotu obserwowaliśmy planety i gwiazdy. Pan Manolo wraz z panem Alvaro każdego wieczoru organizowali nam zajęcia sportowe. Natomiast w  ostatni dzień nauki w szkole przygotowali nam zabawę w escape room, gdzie musieliśmy się wykazać znajomością języków hiszpańskiego i angielskiego, logicznym myśleniem, a także niemałą sprawnością fizyczną.

 

Oprócz zajęć szkolnych braliśmy również udział w wycieczkach po Andaluzji. W jeden dzień zwiedzaliśmy Granadę z angielskojęzycznym przewodnikiem, który przybliżył nam historię tego wspaniałego miasta, a także zaprowadził nas do miejsc w mauretańskiej twierdzy Alhambra, do których przeciętny turysta nie ma wstępu. Innego dnia zwiedzaliśmy Granadę z przewodnikiem z Polski – panią Anią Łuszcz. Podczas tej wycieczki poznaliśmy miasto z nieco innej strony – widzieliśmy murale El Niño de las Pinturas, park Carmen de los Mártires z charakterystyczną roślinnością śródziemnomorską. Nie zabrakło też klasyków: starego miasta i monumentalnej katedry. Dzięki pani Ani skosztowaliśmy też specjałów lokalnej kuchni: słodkich churros, a także osobliwych tapas.

 

Ostatnim akcentem naszego pobytu w Andaluzji była sobotnia wycieczka nad Morze Alborańskie, którą również poprowadziła dla nas pani Ania. Zwiedziliśmy niewątpliwie cud natury – Cueva de Nerja – jaskinię z największym na świecie stalagnatem, a także jedno z uroczych Pueblos Blancos (Białych Miast) – Frigiliana. Na koniec wyprawy na Costa del Sol zwiedziliśmy miasto Nerja, gdzie z Balcón de Europa podziwialiśmy nadmorski krajobraz.

 

Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz gorąco podziękować naszym hiszpańskim gospodarzom: pani dyrektor Patricia Tendero, panu Manolo Peinado, zastępcy dyrektora pani Raquel Olmo, panu Alvaro, pani Mari Sierra Tejada, panu Jonathan Carmona, panu Honorato Justicia, panu Cristobal, wszystkim pozostałym nauczycielom, obsłudze technicznej szkoły i hiszpańskiej młodzieży za gorące przyjęcie i towarzyszenie w codziennych zajęciach.