Od marzenia do spełnienia, czyli jak Mateusz został pisarzem

Data:

Zaczęło się od zakładu z bratem, a skończyło na wydaniu książki … Jak Mateusz coś wbije sobie to głowy, to na pewno dopnie swego. A pomysły ma oryginalne, jak na przykład ten, że nauczy się grać na … fletni Pana. Nauczył się! Albo ten, że będzie tańczył jak Michael Jackson. Tańczy! I to po mistrzowsku!  

Podobnie było z książką. Zaczął ją pisać w wieku 13 lat i oczywiście na początku nie wiedział, czy w ogóle skończy, ale rosła i rozwijała się razem z nim, aż w końcu autor zdecydował się pokazać ją paru zaufanym osobom. Oceny były bardzo pozytywne, niektórzy coś poradzili, podpowiedzieli – generalnie dodali motywacji i w końcu powstała myśl o wydaniu książki. Ukazała się kilka tygodni temu i nosi tytuł „Bright. W otchłani kłamstw”. Jej autor, Mateusz Cetnarski, jeszcze do niedawna uczeń naszej szkoły, może śmiało o sobie mówić: „najmłodszy pisarz fantasy w Polsce”.

Bohaterką jego książki jest najlepszy szpieg Loftwergu – Sara Bright, która musi pokonywać licznych wrogów, zarówno spośród swoich rodaków, jak i nieprzyjaciół ojczyzny. Niewielki na początek nakład rozszedł się w całości, więc młody pisarz planuje dodruk. Zaczął także pracę nad drugim tomem powieści! Równocześnie dba o promocję i trzeba przyznać, że robi to świetnie. Potrafi dobrze wykorzystać wiedzę, umiejętności i doświadczenie zdobyte w szkole. Zawsze był uczniem bardzo otwartym, ciekawym świata i pełnym inicjatywy. Pełno go było na wszelkich występach szkolnych: grał w przedstawieniach, recytował, tańczył, prowadził konferansjerkę, grał na fletni, nawet śpiewał po rosyjsku! Tu nauczył się pokonywać tremę, pokazywać to, co potrafi i mówić do większego audytorium. Brał udział w konkursach, poszerzając wiedzę. A zasady marketingu poznał na kółku biznesowym. Potrafi to wszystko docenić, potrafi podziękować i przede wszystkim słuchać, nawet krytycznych uwag. Potrafi też szukać ludzi, od których mógłby się czegoś nauczyć, nawiązywać kontakty. Wie, że musi się jeszcze bardzo wiele nauczyć, ale on lubi takie wyzwania.

Mateusz ma wszystko, co jest potrzebne młodemu człowiekowi, żeby osiągnąć sukces, żeby spełniać swoje marzenia, czego mu z całego serca życzymy!

 

Stella TVK – wywiad z Mateuszem